1. Принцип на работа
Принципа на работа на един три-пътен вентил за котел е да раздели котела от инсталацията, като по този начин да се подгрява само котела до достигане на температура на входящата в котела вода, между 45-55 градуса. След достигане на необходимата температура, постепенно да започне плавно да отваря и да подава топла вода към инсталацията, до момента в който цялата водата в инсталацията е загрята и вентила остава напълно отворен.
По този начин се осигурява гарантирана минимална температура на входа на котел, при която се елиминира възможността за поява на конденз по стените на котела. Всеки производител на котли трябва да посочи каква е минималната температура на входа на котела, при която няма да се образува конденз по водните ризи. За отоплителни системи Torch минималната температура на входящата вода е 45C⁰.
2. Основни функции
Три-пътният вентил, има основната функция да предпазва котела от поява на конденз по вътрешната му повърхност. Наличието на конденз(вода), въздух и наличната, както в пелетите така и в дървесината и въглищата сяра се получава:
SO2+NO2 + H2O → H2SO4 + NO ≈ 70%
Серен-диоксид +Азотен-диоксид + Вода = Сярна киселина + Азотен-окис
Сярната киселина кипи при 337C⁰, температура която може да бъде постигната в котела.Това означава че тухлените комини също са изложени на опасност.
Макар и не в големи количества и разредена сярната киселина разяжда както стоманата така и чугуна, което без съмнение води до намаляване значително живота на вашият котел .Противно на общото разбиране тук по застрашени са чугунените котли, а не стоманените.
Редно е да знаете че алтернативните горива като пелети от слама, не се срещат често, имат много голямо съдържание на сяра. Именно за това препоръчвам тези видове горива да се избягват.
Друг проблем който конденза създава е че води и до поява на ръжда по водните ризи на стоманените котли, което ускорява процеса на разпадане още повече. Срещу ръжда като по устойчиви са се доказали чугунените котли, пред стоманените, от тук идва и вярването че чугунените котли са вечни.
Наличието на конденз по водните ризи на котела, води до поява на налепи и наслоявания на сажди по водните ризи, влошаващи топлообмена и затрудняващи почистването. Това е общовалидно за всички видове котли, без значение дали са стоманени или чугунени.
Друга основна функция на три-пътният вентил е да сведе до минимум термалният стрес който получава котела при студено палене. Термален стрес се получава когато температурата разлика между топлите газове(пламъка) и водата е много голяма. Подобен е ефекта когато се опитаме рязко да напълним топъл котел със студена вода, нещо което никога не трябва да се прави.
Термалният шок е опасен, защото може да причини спукване на водната риза на котела.Най-застрашени са чугунените котли, за разлика от стоманените.Устойчивостта на термалните стресове, се повишава ако котли са произведени „гъвкава” стомана с поне „ударна жилавост”, такава стомана се използва за производство на пелетните котли Torch.
Най-застрашени от термален шок са котли, работещи с пелетни горелки, като причините за това са следните:
Причиняването на термален стрес, рядко води до спукване на водните ризи на котел, но всеки термален шок на стоманата и чугуна причинява ефекта на „умора на метала”, което намалява негова гъвкавост и с течение на времето води до „крехко разрушение”. Тук няма особено значение дебелината на материала, дори котелът ви да е изработен от 8mm стомана, с висока якост, е редно да знаете че колкото по-корава е една конструкция, толкова по-бързо може да достигне до „крехко разрушение”. За да бъде устойчива една конструкция, тя трябва да бъде гъвкава, а не корава.
Ако искате вашият котел, без значение дали e на твърдо гориво или пелетен, да ви служи 10-15 години, вместо 3-6 години, е редно да се съобразите с горе написаното.
3. Видове три-пътни вентили и начини за регулиране
Най-често използваните три-пътни вентили са термостатичните три-пътни вентили. При тях има два основни вида:
o Предимството при този вид вентили е че не се нуждаят от „задвижка” за да функционират.
o Основен недостатък е липсата на възможност за промяна на температурата на сработване.
o Друг недостатък е по-малката точност на температурата на сработване
o Не се нуждае от ел. захранване(електро-независими).
o Термостатична глава с изнесен сензор – такъв е примера показан на схемата с вентил HERZ.
o Термо-мотор (Термо-електричеста глава)
Един полезен съвет: Винаги използвайте качествена автоматика от реномирани производители, това може да ви спести много главоболия.
Надявам се настоящата статия да ви е била полезна.
Напишете коментар